Opracowanie satysfakcjonującego dla większości gości menu weselnego wymaga sporo czasu i uwagi. Celowo napisałam dla „większości gości”, ponieważ nigdy nie uda nam się trafić w gusta kulinarne każdego i należy się z tym liczyć. Jakość serwowanych potraw zapada w pamięć i jest jednym z elementów najczęściej branych pod ocenę naszych gości. Bardzo ważne jest również, aby dobrać odpowiednie ilości serwowanych potraw. A więc o czym powinniśmy pamiętać, aby dokonać prawidłowego wyboru?
Zdecydowanie inne menu sprawdzi się podczas obiadokolacji weselnej, a inne podczas całonocnego wesela. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest właśnie ilość godzin od rozpoczęcia do zakończenia przyjęcia. Jest to dość istotne, aby nie przesadzić z ilością dań. Ważne jest również zaplanowanie sposobu ich podawania – serwis talerzowy czy półmiskowy. Jeżeli zależy wam na bardzo eleganckim przyjęciu, zdecydowanie wybierzcie serwis talerzowy. Serwowanie dań na półmiskach daje gościom z kolei większy wybór potraw i jest mniej zobowiązujące.
Wesela podczas których serwowano pięć lub sześć gorących potraw to już raczej przeszłości. Standardem dziś jest serwowanie obiadokolacji złożonej zwykle z trzech elementów, a następnie jedno ciepłe wejście podawane podczas przyjęcia. Nie oznacza to, że przez resztę wesela goście nie mogą korzystać z poczęstunku. Dania do wyboru serwowane są na stołach szwedzkich oraz stacjach live cooking, stanowiących dodatkową atrakcję weselną.
Przykładowy schemat menu:
Dania serwowane
– przystawka
– zupa
– danie główne
– ciepłe wejście (w nocy)
Stoły szwedzkie
– zimne przekąski
– dania ciepłe
– desery
– stacja z gotowaniem na żywo (opcjonalnie)
Tak jak wspomniałam, danie główne może być serwowane na talerzu dla każdego gościa lub na paterach. Przykładowy schemat dania głównego serwowanego na paterach może wyglądać w ten sposób:
– mięso dwa rodzaje
– ryba
– dodatek ziemniaczany dwa rodzaje
– surówka trzy rodzaje
Nie mniej, a może nawet bardziej istotnym jest wybór dań. Dania powinny być ciekawe i niecodzienne, ale też nie przekombinowane. Schabowy czy de’ volaille może być zbyt oczywisty, natomiast żabie udka lub kraby zbyt kontrowersyjne i niezjedzone w obawie przed nieznanym. Należy znaleźć odpowiedni środek i wziąć pod uwagę preferencje naszych gości.
Należy również pamiętać, aby nie narzucać gościom swoich upodobań kulinarnych. Jeżeli jesteś wegetarianką lub weganką, to nie oznacza, że wszyscy goście muszą się temu podporządkować. Dla siebie możesz zamówić zawsze inne dania niż te, które zostaną podane gościom zachowując przy tym szacunek dla osób z innymi preferencjami.
Warto również przeprowadzić wśród gości ankietę online, które pozwoli na dostosowanie specjalnego menu dla osób, które ze względów zdrowotnych są na specjalnej diecie lub np. nie jedzą mięsa. Jeżeli zostanie to ustalone wcześniej, restauracja takim gościom zaserwuje dania przygotowane dla nich. Tutaj również należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, aby nie okazało się, że każda z osób chciałaby dostać coś innego 😉. Należy skupić się przede wszystkim wskazaniach zdrowotnych lub wyznaniowych.
Przy doborze dań, warto bazować na składnikach sezonowych, dania będą wówczas kolorowe i świeże. Decydując się na zupę grzybową, nie wybieraj polędwiczek wieprzowych w sosie grzybowym jako danie główne.
Bufety szwedzkie również powinny być mocno zróżnicowane pod względem doboru potraw. Tak, aby znalazły się tam smakowitości dla wszystkich gości: mięsne, rybne, bezmięsne, wegańskie. Dobrym pomysłem jest również postawienie tabliczek przy każdej potrawie z nazwą i alergenami. Będzie to dla gości dużym ułatwienie, zwłaszcza jeżeli mają jakieś nietolerancje pokarmowe.
Jakich dań unikać?
– potraw o intensywnym zapachu
– rzadkich zup o intensywnych kolorach
– produktów ciężkostrawnych i wzdymających
– produktów łatwo psujących się na stoły szwedzkie
Coraz częściej podczas przyjęć weselnych możemy spotkać się z czymś takim jak „stacja livcooking”. Jest to ciekawe i przykuwające uwagę rozwiązanie, które polega na przygotowaniu przez profesjonalnych kucharzy potraw na żywo na oczach gości. Można w ten sposób zorganizować np. pokaz przygotowywania sushi, tatara, krewetek, pierogów czy naleśników.
Mam nadzieję, że powyższy artykuł odpowie na nurtujące Was pytania dotyczące doboru odpowiedniego menu i pozwoli bardziej świadomie przeprowadzić rozmowę na ten temat z managerem sali. Daj mi koniecznie znać, czy była to dla Ciebie wartościowa treść <3.